Klub Zdrowego Przedszkolaka

10 kwietnia dzieci z grup Motylki, Biedronki i Jeżyki wzięły udział w zajęciach promujących zdrowy tryb życia  w ramach programu „Klub Zdrowego Przedszkolaka” realizowanego we współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną. Zajęcia prowadziła pani Iwona Nowak.

Dzieci za pomocą prezentacji  zapoznały się  z piramidą żywienia. W oparciu o piramidę została omówiona hierarchia spożywania produktów żywieniowych. Dzieci dowiedziały się  jakich produktów należy dostarczać organizmowi najwięcej, a których powinno się unikać.

Dzieci doskonale wiedzą, że aby być zdrowym nie wystarczy tylko dbać o zdrową dietę. Należy również zadbać o  aktywność fizyczną,  trzeba ćwiczyć i korzystać z ruchu jak najwięcej. Dzieci chętnie uczestniczą w ćwiczeniach porannych, zabawach ruchowych w ciągu dnia, chodzą na spacery  i   korzystają również z  przedszkolnego placu zabaw oraz zabaw organizowanych na świeżym powietrzu.

Dzieci podczas zajęć dowiedziały się co jest przyczyną zachorowań. Opowiadały jak się rozprzestrzeniają wirusy i bakterie: poprzez kichanie, brudne ręce, podczas zabawy i dotykania tych samych zabawek.  Dzieci dowiedziały się jak walczyć  z bakteriami i wirusami.

Dzieci w oparciu o prezentację i  plakaty  zostały zapoznane z różnymi źródłami dymu.  Przedszkolaki rysowały na kartkach źródła dymu. Wiedzą również jak dym wpływa na nasze zdrowie i jak należy unikać dymu z papierosów. Dzieci kolorowały  sylwetę „Dinka” i śpiewały o nim piosenkę. Dowiedziały się jak zwrócić uwagę dorosłym którzy palą papierosy w ich obecności.

W trosce o zdrowie przedszkolaki zostały zapoznane również  z tematem bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych. Dzieci dowiedziały się jakie skutki może mieć długotrwałe przebywanie na słońcu, poznały sposoby ochrony przed słońcem.

Opracowała Iwona Nowak